Borowanie zębów – dlaczego boli?

Wiele osób odkłada w nieskończoność zapisanie się na wizytę u stomatologa, z obawy, że będzie ona bolesna. Niestety, ale takie postępowanie może prowadzić do poważnych problemów związanych z rozwojem próchnicy czy chorób przyzębia. Borowanie jest niezbędne przy leczeniu ubytków. Dowiedz się, dlaczego boli i czy są inne metody leczenia próchnicy.

Czym jest borowanie?

Każdy, kto kiedyś miał leczony ubytek zęba, z pewnością wie, czym jest borowanie. Stomatolog za pomocą specjalnych narzędzi, takich jak wiertarka stomatologiczna opracowuje ubytek, poprzez usunięcie chorobowo zmienionej tkanki. Dopiero wtedy możliwe jest zaplombowanie zęba za pomocą wypełnienia. Niestety, ale bez znieczulenia borowanie może być bolesnym doświadczeniem. Wynika to z tego, że choć samo wiertło stomatologiczne nie dotyka kanałów nerwowych, to powoduje drganie, podrażniające je. Dodatkowo narzędzie podczas pracy wydziela ciepło, które sprawia, że ząb jest bardziej wrażliwy. Osoby, które chcą uniknąć bólu podczas leczenia ubytku, mogą zdecydować się na znieczulenie. Takie usługi ma Centrum Ortodoncji i Stomatologii So! Smile w Kielcach.

Czy możliwe jest leczenie ubytków bez borowania?

Warto wiedzieć, że wraz z rozwojem stomatologii, możliwe jest zastosowanie innych metod leczenia próchnicy, niż borowanie. W przypadku opracowywania:

  • ubytków przyszyjkowych

Przy konieczności leczenia próchnicy przyszyjkowej lub powierzchniowej można zastosować alternatywną metodę dla borowania zębów. Mowa tutaj o abrazji, która zamiast wiertła wykorzystuje powietrze pod ciśnieniem, które zawiera specjalną substancję ścierną. Podczas wykonywania zabiegu abrazji nie dochodzi do naruszenia tkanki zębowej. Dzięki tej metodzie możliwe jest także usunięcie osadu z zębów czy przebarwień. Abrazja nie powoduje dolegliwości bólowych, pacjent odczuwa chłód i powiew sprężonego powietrza.

  • wczesnych zmian próchnicowych

Wczesne zmiany próchnicowe mają wygląd białej plamki. Choć wiele osób nie poświęca takim odbarwieniom zbyt wiele uwagi, to warto wiedzieć, że już wtedy należy jak najszybciej udać się do stomatologa. Wczesne wykrycie pierwszych zmian próchnicowych pozwala na wykorzystanie bezinwazyjnej metody leczenia infiltracji zęba ICON. Polega ona na zastosowaniu specjalnej żywicy, która izoluje i zabezpiecza zmianę próchnicową. Stomatolog na oczyszczoną płytkę nakłada żywicę ICON, która następnie jest polerowana. W ten sposób można uratować ząb bez konieczności nieprzyjemnego borowania. Do tego płytka po zabiegu prezentuje się naturalnie Oprócz braku inwazyjności, ogromnymi atutami infiltracji zęba żywicą ICON jest brak bólu, a do tego szybkość, gdyż zabieg nie trwa dłużej niż 20 minut. Leczenie w ten sposób charakteryzuje się także trwałością i nie wymaga przeprowadzania kilku sesji. 

Usługi leczenia bezinwazyjnego próchnicy znajdziesz w Centrum Ortodoncji i Stomatologii So! Smile w Kielcach. Warto jednak pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych, dzięki czemu można wyleczyć wczesną zmianę próchnicową bez konieczności nieprzyjemnego borowania.

Powrót

ul. Biskupa Kaczmarka 6A
25-022 Kielce

Blog

Rejestracja

Grażyna Sobczyk
lek. stom. specjalista ortodonta

Godziny przyjęć
Wt. i czw. 14.00 - 19.00
Środa 10.30 - 15.00

Kamil Sobczyk
lekarz dentysta,
Master di II Livello in Orthodontics

Godziny przyjęć
Pon. 14.00 - 19.00
Wt. 14.00 - 19.00
Czw. 14.00 - 19.00
Pt. 9.00 - 14.00
Wybrane soboty 9-14

Kamila Sobczyk
lekarz dentysta,
dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Godziny przyjęć
Wybrane soboty