Chirurgia szczękowo twarzowa – chirurg szczękowy – Kielce
Stomatologia to dziedzina medycyny, w obrębie której wyróżnić można liczne, znacząco różniące się od siebie specjalizacji. W zakres tej szerokiej dziedziny wchodzą bowiem zarówno stomatologia zachowawcza i protetyka stomatologiczna, jak i ortodoncja, endodoncja, a także dwie specjalizacje chirurgiczne, czyli chirurgia stomatologiczna i szczękowo-twarzowa.
Choć często są one mylone, chirurgię stomatologiczną i szczękowo-twarzową odróżnia od siebie jasno zasięg. Podczas gdy specjalista zajmujący się pierwszą z nich skupia się wyłącznie na operacyjnym leczeniu jamy ustnej i okolic, drugi przeprowadza także operacje obejmujące część twarzową głowy oraz szyję.
Co istotne, chirurg szczękowo-twarzowy ma kompetencje do przeprowadzania zabiegów z dziedziny chirurgii stomatologicznej, jednak zależność ta nie działa w drugą stronę. Ponadto w zakres tej specjalizacji wchodzą specjalności takie jak traumatologia, onkologia czy chirurgia plastyczna.
Chirurga szczękowy – Kielce – Co wchodzi w zakres działań ?
Jak wspomnieliśmy, chirurg szczękowy ma kompetencje, aby przeprowadzać zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej takie jak chirurgiczne ekstrakcje zębów, odsłanianie zatrzymanych zębów, resekcje wierzchołka korzenia czy usuwanie zmian błony śluzowej. W zakres jego działań wchodzą także hemisekcje oraz chirurgiczne przygotowanie do leczenia protetycznego, jak również implantoprotetyka stomatologiczna, usuwanie torbieli twarzoczaszki oraz chirurgia periodontologiczna.
Ponadto chirurg szczękowy ze specjalnością z traumatologii zajmuje się także chirurgią urazową w obrębie tkanek miękkich oraz kości szczęki i twarzoczaszki, podczas gdy specjalista z dziedziny chirurgii onkologicznej odpowiada za leczenie łagodnych i niektórych złośliwych nowotworów zlokalizowanych w jamie ustnej, jak również za zabiegi rekonstrukcyjne u pacjentów po przebytych nowotworach.
Chirurgia szczękowo twarzowa kielce
Chirurg szczękowo-twarzowy może zajmować się także operacyjnym leczeniem wad zgryzu oraz innych wad rozwojowych. W zakres jego kompetencji wchodzą również zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej oraz ortognatyki, czyli dziedziny zabiegów, które mają na celu skorygowanie rysów twarzy dzięki korekcji układu kości szczęki i twarzoczaszki bez naruszania powierzchni skóry.
Ta dziedzina medycyny jest zatem naprawdę szeroka, co oznacza, że specjalizujący się w niej chirurg musi posiadać szeroką wiedzę oraz doświadczenie nie tylko z zakresu stomatologii, lecz również z dziedzin takich jak onkologia, chirurgia ogólna czy chirurgia plastyczna. Ze względu na działanie w obrębie narządów wzroku i słuchu, a także w bezpośrednim sąsiedztwie mózgoczaszki niezbędna jest tu także wiedza laryngologiczna, okulistyczna i neurochirurgiczna.