Jak przebiega chirurgiczne usuwanie zęba?

Usunięcie zęba chirurgicznie to już krok ostateczny – większość chorób zębów da się bez większych problemów wyleczyć. Obecnie stomatologia jest na tyle rozwinięta, że radzi sobie z wieloma, nawet najcięższymi przypadkami. Jednak czasem zdarza się, że ekstrakcji nie da się uniknąć – wtedy konieczne jest usunięcie chirurgiczne.

Kiedy istnieją wskazania do chirurgicznego usuwania zęba (zazwyczaj ósemek) ?

Nasz dentysta z kliniki z Kielc odpowiada, że największe przesłanki ku takiemu zabiegowi to:

  • daleko posunięte choroby przyzębia, które nie były długo leczone;
  • brak miejsca na wyrost kolejnego zęba;
  • zęby zatrzymane – takie, których usunięcie jest niezbędne, gdyż inaczej mogą wystąpić wady zgryzu;
  • pojawienie się zaognionego stanu zapalnego.

Dentysta podejmuje decyzję o usunięciu zęba po zapoznaniu się z badaniami, zdjęciami RTG i wykonaniu wywiadu lekarskiego. Czasem, gdy korona jest uszkodzona, a korzeń trzyma się mocno, nie ma innego wyjścia. Aby usunąć chirurgicznie ząb trzeba wybrać się do kliniki stomatologicznej. Jeśli jest ona dobrze dobrana, cały proces odbędzie się zupełnie bezboleśnie.

Stomatolog stosuje w tym wypadku znieczulenie ogólne bądź miejscowe. Chirurg szczękowy usuwa całkowicie dany ząb z zębodołu. Następuje nacięcie dziąsła, odseparowanie go od tkanek, a w konsekwencji usunięcie. Po wyjęciu korzenia całość zostaje oczyszczona, a powstała rana zaszyta.

usuwanie ósemek Kielce

Jak postępuje się po zabiegu usunięcie korzenia zęba ?

Po zabiegu pacjent dostaje od kliniki stomatologicznej odpowiednie zalecenia i rady, do których musi stosować się w czasie rekonwalescencji, aby nie doświadczyć żadnych niepożądanych efektów.
Konieczne jest utrzymanie jamy ustnej w czystości, unikanie zimnych oraz gorących posiłków, a pojawiający się ból można niwelować poprzez zażywanie leków. Nie powinno się również palić papierosów ani nadmiernie płukać jamy ustnej – prowadzić może to do powikłań pooperacyjnych.

Jeśli tylko wystąpią niepokojące objawy (takie jak uporczywy ból, z którym nie można sobie poradzić, długie krwawienie), należy zwrócić się do kliniki z prośbą o ustalenie kontrolnej wizyty, na której podejmie się właściwe kroki.

Powrót

ul. Biskupa Kaczmarka 6A
25-022 Kielce

Blog

Rejestracja

Grażyna Sobczyk
lek. stom. specjalista ortodonta

Godziny przyjęć
Wt. i czw. 14.00 - 19.00
Środa 10.30 - 15.00

Kamil Sobczyk
lekarz dentysta,
Master di II Livello in Orthodontics

Godziny przyjęć
Pon. 14.00 - 19.00
Wt. 14.00 - 19.00
Czw. 14.00 - 19.00
Pt. 9.00 - 14.00
Wybrane soboty 9-14

Kamila Sobczyk
lekarz dentysta,
dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Godziny przyjęć
Wybrane soboty