Kontrolna wizyta u ortodonty – jak przebiega?

Zdrowy i piękny uśmiech to nie tylko dbanie o białe zęby, ale również prawidłowy zgryz. Ma on wpływ na estetykę, ale także sposób mówienia, przeżuwania czy zdrowie jamy ustnej. Dlatego w walce o prawidłowy zgryz wiele osób decyduje się na założenie aparatu na zęby, który wymaga kontrolnych wizyt u ortodonty. Dowiedz się, jak często powinieneś pojawiać się u specjalisty i dlaczego jest to konieczne.

Dlaczego po założeniu aparatu na zęby potrzebne są kontrolne wizyty u ortodonty?

Przy wadzie zgryzu i korekcji nieprawidłowości zębowych niezbędne jest leczenie ortodontyczne. W wielu przypadkach aparaty tymczasowe nie są w stanie pomóc, dlatego wybierane są modele stałe. Zwłaszcza to dotyczy młodzieży i dorosłych. Założenie aparatu ortodontycznego wykonasz w Centrum Ortodoncji i Stomatologii So! Smile w Kielcach. Jednak warto wiedzieć, że podczas korekcji zgryzu niezbędne są kontrolne wizyty u ortodonty. Wynika to z potrzeby:

  • wyregulowania aparatu, 
  • wymiany gumek,
  • kontroli postępów i ruchu kierunku zębów.

Dlatego wizyty kontrolne u ortodonty powinny odbywać się średnio co 3 do nawet 8 tygodni – w zależności od zaleceń specjalisty.

Jak przebiega wizyta kontrolna u ortodonty?

Podczas wizyty kontrolnej u ortodonty mogą być wykonane następujące czynności:

  • kontrola higieny zębów i aparatu,
  • wymiana zużytych gumek na wspornikach,
  • jeśli zachodzi potrzeba, mogą być regulowane lub wymienione łuki ortodontyczne
  • kontrola prawidłowości regulacji zębów.

Wizyta kontrolna u ortodonty może trwać od 40 do 60 minut, w zależności od tego, jakie są przewidziane czynności. O ile wymiana gumek zawsze zachodzi, to już regulacja czy założenie nowych łuków ortodontycznych jest indywidualną sprawą każdego pacjenta i może się odbywać z mniejszą częstotliwością. Wizyta kontrolna u ortodonty powala na ocenę postępów w korekcji wady zgryzu i zaplanowanie kolejnych działań. W przypadku, gdy konieczne jest zastosowanie bardziej efektywnych rozwiązań, ortodonta może na wizycie kontrolnej założyć także specjalne wyciągi, łańcuszki lub sprężynki, które wzmocnią działanie aparatu.

Dlaczego lepiej nie opuszczać wizyty kontrolnej u ortodonty?

Każdemu może się zdarzyć pilna sytuacja, która może być powodem do przełożenia wizyty u  stomatologa czy ortodonty. Warto jednak pamiętać, że celowe unikanie kontroli może mieć negatywny wpływ na korekcje zgryzu i z pewności przedłuży leczenie ortodontyczne. Dlatego, jeśli chcesz cieszyć się pięknym uśmiechem, zadbaj o regularne odwiedzanie specjalisty.

Powrót

ul. Biskupa Kaczmarka 6A
25-022 Kielce

Blog

Rejestracja

Grażyna Sobczyk
lek. stom. specjalista ortodonta

Godziny przyjęć
Wt. i czw. 14.00 - 19.00
Środa 10.30 - 15.00

Kamil Sobczyk
lekarz dentysta,
Master di II Livello in Orthodontics

Godziny przyjęć
Pon. 14.00 - 19.00
Wt. 14.00 - 19.00
Czw. 14.00 - 19.00
Pt. 9.00 - 14.00
Wybrane soboty 9-14

Kamila Sobczyk
lekarz dentysta,
dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Godziny przyjęć
Wybrane soboty