Korony zębowe – porcelanowe, metalowe, kompozytowe, ceramiczne – Dentysta Kielce

Problemy z uzębieniem, te mniej, jak i bardziej skomplikowane, można dziś szybko i skutecznie rozwiązać. Medycyna umożliwia odbudowę zarówno nieprawidłowo rozwiniętej, jak i zniszczonej korony zęba, poprzez zastosowanie specjalnego uzupełnienia protetycznego. Ono również nazywane jest koroną i występuje w kilku różnych wariantach, które posiadają odmienny wygląd i przeznaczenie.

Wyróżniamy korony:

 • porcelanowe na podbudowie metalowej
 • akrylowe
 • kompozytowe
 • pełnoceramiczne
 • metalowe

korony zębowe kielce

Wskazania do wykonania koron protetycznych

Stomatolog może zasugerować konieczność wykonania korony protetycznej w kilku przypadkach. Pomoże ona w odbudowaniu zęba posiadającego wiele wypełnień, oraz zęba po przebytym leczeniu endodontycznym. Posłuży naprawie zębów złamanych, po urazach, a także odegra rolę podparcia mostu. Ma również zalety estetyczne, w widoczny sposób poprawiając wygląd zębów o zniekształconej powierzchni, pełnych przebarwień oraz niewłaściwie rozwiniętych.
Korony protetyczne są zróżnicowane w kilku aspektach. Dzielimy je ze względu na materiał, z którego zostały wytworzone, oraz ze względu na ich rozległość. Mamy więc do dyspozycji korony: osłaniające, częściowe i całkowite. Klasyfikacja z uwagi na tworzywo prezentuje się w następujący sposób:

 • Korony porcelanowe na podbudowie metalowej – to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Taka korona składa się z dwóch części: metalowej, która znajduje się wewnątrz, oraz z porcelanowej nakładki, wyglądem przypominającej zęba. Spełnia wymagania estetyczne, lecz nie gwarantuje tak dobrego efektu, jak uzupełnienie pełnoceramiczne.
 • Korony metalowe – należą do jednych z tańszych, jednak lata swojej popularności mają już za sobą i dziś rezygnuje się z nich na rzecz innych rodzajów koron. Dzieje się tak ze względu na ich niskie walory estetyczne. Jeśli już się je stosuje, to ma to miejsce w przypadku zębów bocznych u dorosłych, lub zniszczonych przez próchnicę tylnych zębów mlecznych u małych pacjentów.
 • Korony kompozytowe – to kolejna z tańszych opcji, która zadowoli mniej wymagających pacjentów.
 • Korony porcelanowe na podbudowie z metalu szlachetnego – cechuje je duża biokompatybilność, która przekłada się na niskie ryzyko wystąpienia uczulenia i odrzucenia korony przez organizm. Są jednak stosunkowo drogie.
 • Korony pełnoceramiczne – to rozwiązanie dla tych pacjentów, którym zależy przede wszystkim na nienagannym wyglądzie uzębienia. Do złudzenia przypominają naturalne zęby, idealnie odwzorowując szkliwo. Są bezpieczne i nie wywołują reakcji alergicznych, a przy tym nie szarzeją. Na ich niekorzyść działa stosunkowo niska wytrzymałość oraz wysokie ryzyko powstania pęknięć.
 • Korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu – stanowią połączenie wszystkiego, co najlepsze. Posiadają imponujące walory estetyczne, wspaniale imitując naturalne ludzkie zęby i bardzo dobrze współgrają z organizmem, nie wywołując reakcji alergicznych. Dodatkowo cechuje je bardzo duża wytrzymałość, czyli to, czego nie są w stanie zapewnić korony pełnoceramiczne. Należy jednak pamiętać o tym, że niezbędna do wykonania podbudowy warstwa cyrkonu jest o wiele grubsza niż warstwa metalu. Co to oznacza? Najprościej rzecz ujmując, istotnie zwiększa grubość korony, przez co nie można jej stosować we wszystkich przypadkach.

Każde z tych rozwiązań posiada swoje wady i zalety, dlatego tak ważne jest, by pacjent podjął decyzję po głębokim namyśle i konsultacji ze stomatologiem. Dzięki temu zyska pewność, że wybrał to, co dla niego najlepsze.

Powrót

ul. Biskupa Kaczmarka 6A
25-022 Kielce

Blog

Rejestracja

Grażyna Sobczyk
lek. stom. specjalista ortodonta

Godziny przyjęć
Wt. i czw. 14.00 - 19.00
Środa 10.30 - 15.00

Kamil Sobczyk
lekarz dentysta,
Master di II Livello in Orthodontics

Godziny przyjęć
Pon. 14.00 - 19.00
Wt. 14.00 - 19.00
Czw. 14.00 - 19.00
Pt. 9.00 - 14.00
Wybrane soboty 9-14

Kamila Sobczyk
lekarz dentysta,
dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Godziny przyjęć
Wybrane soboty