Leczenie kanałowe pod mikroskopem, endodoncja – Kielce

Konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego to jedna z największych obaw większości osób odwiedzających stomatologa. Skąd się ona wzięła? Prawdopodobnie wiąże się z tym, jak niegdyś wyglądał ten proces, składający się z wielu długich i bolesnych wizyt na dentystycznym fotelu.

Nie każdy wie, że leczenie endodontyczne, bo tak fachowo nazywa się leczenie kanałowe zębów, może zostać wykonane już w trakcie jednej wizyty. Oczywiście, w zależności od preferencji pacjenta, można przeprowadzić je również w ciągu kilku krótszych wizyt.

Leczenie kanałowe – co to dokładnie oznacza?

Leczenie kanałowe to zabieg, który przeprowadza się w momencie, gdy doszło do nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba, na którą składa się nerw i naczynia krwionośne zlokalizowane w jego wnętrzu. Dentysta pozbywa się z zęba bakterii i martwych, ewentualnie obumierających tkanek, tworzących miazgę. Dezynfekuje także kanały korzeniowe, by następnie móc wypełnić je odpowiednim materiałem.

Leczenie kanałowe Kielce –  krok po kroku

Proces rozpoczyna się sporządzeniem zdjęcia rentgenowskiego, dzięki któremu stomatolog uzyska wiedzę na temat ilości kanalików zęba, a także ich kształtu oraz długości.Takie zdjęcie dostarczy również informacji na temat stopnia zaawansowania infekcji i pozwoli określić, czy obecna jest ona jedynie we wnętrzu zęba, czy dotarła też do kości w pobliżu. To pozwoli na dopasowanie właściwego znieczulenia.

Następnie stomatolog może przejść do pracy z zębem. Rozpoczyna się ona otworzeniem komory zęba przy zastosowaniu specjalnych narzędzi tak, aby usunąć żywą lub obumarłą miazgę. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie kanałów korzeniowych, co przekłada się na pozbycie się miazgi kanałowej i wszystkich możliwych bakterii znajdujących się w kanalikach zębinowych.

Przekłada się to na poszerzenie kanału i gotowości do umieszczenia tam właściwego materiału, co następuje po osuszeniu kanału. Stomatolog dokładnie umieszcza materiał w kanałach, aby zamknąć światła kanału, dzięki czemu bakterie nie będą w stanie się tam dostać ani rozwijać i rozpowszechniać. Końcowym krokiem jest wykonanie wypełnienia zęba. Zakończenie leczenia kanałowego jest równoznaczne z tym, że staje się on martwy.

Tkanki odpowiedzialne za unerwienie i ukrwienie zostały bowiem usunięte. Nie należy postrzegać tego jednak w negatywny sposób – to dzięki temu choroba została powstrzymana, a ząb będzie zachowywał się tak, jak wszystkie pozostałe.

Kiedy stosowane jest leczenie kanałowe?

Wskazaniem do wdrożenia leczenia kanałowego jest nieodwracalny stan zapalny miazgi i tkanki zęba. Taki stan spowodowany jest długotrwale nieleczoną próchnicą zębów, która prowadzi do głębokich ubytków i dziur sięgających wnętrza zęba, w którym zlokalizowane są: unerwienie i naczynia krwionośne. Zaczynają gromadzić się tam bakterie wywołujące stan zapalny, który wraz z narastaniem wywołuje wyjątkowo bolesny i dokuczliwy ból zęba.

Dlatego też tak ważne jest, by nie odwlekać wizyty u dentysty. Alarmująca może być już zmiana koloru zęba, a także jego ból trwający dłużej niż dwa dni, pęknięcie, złamanie, wytworzony na dziąśle pęcherzyk zawierający ropę, zwiększona nadwrażliwość podczas spożywania posiłków i picia napojów.

Najważniejszym pytaniem, jakie zadają sobie pacjenci jest to, czy leczenie kanałowe jest bolesne. Warto podkreślić, że jest ono przeprowadzane przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego, co eliminuje ból. Aby zapewnić sobie komfort i pewność właściwie wykonanego zabiegu, ważne jest, by udać się do wykwalifikowanego specjalisty z doświadczeniem i gabinetem wyposażonym w odpowiedni sprzęt.

Z usługi leczenia kanałowego mogą Państwo skorzystać w naszym Gabinecie Dentystycznym w Kielcach.

Leczenie kanałowe to nierzadko jedyny sposób na uratowanie zęba i zapobiegnięcie konieczności jego usunięcia. Przeprowadzone fachowo leczenie sprawi, że taki ząb będzie mógł służyć nam jeszcze bardzo długo, równie dobrze, jak pozostałe.

Powrót

ul. Biskupa Kaczmarka 6A
25-022 Kielce

Blog

Rejestracja

Grażyna Sobczyk
lek. stom. specjalista ortodonta

Godziny przyjęć
Wt. i czw. 14.00 - 19.00
Środa 10.30 - 15.00

Kamil Sobczyk
lekarz dentysta,
Master di II Livello in Orthodontics

Godziny przyjęć
Pon. 14.00 - 19.00
Wt. 14.00 - 19.00
Czw. 14.00 - 19.00
Pt. 9.00 - 14.00
Wybrane soboty 9-14

Kamila Sobczyk
lekarz dentysta,
dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Godziny przyjęć
Wybrane soboty