Leczenie ortodontyczne poprzez aparat stały i zdejmowany – Kielce

W chwili obecnej możliwości rynku dentystycznego oferują solidny wybór aparatów używanych w leczeniu ortodontycznym.

Możemy tu mówić o podziale na aparaty stałe, a więc wybór podstawowy. Są to aparaty, zakładane jak i zdejmowane przez lekarza, przy czym zdejmowane ich następuje dopiero po ukończeniu kuracji. Alternatywę dla tego aparatu stanowi aparat zdejmowany, gdzie samemu podejmujemy się jego zakładania i zdejmowania.

Aparaty ortodontyczne dla dzieci – stałe i ich rodzaje w procesie leczenia

Wybierając aparat stały mamy do dyspozycji kilka modeli w tym aparaty samilogaturujące, metalowe i estetyczne. Aparaty estetyczne stanowią doskonały przykład dopasowania modeli do indywidualnych potrzeb klienta np. dla osób dorosłych zmagających się z wadą zgryzu. Są też aparatami zdecydowanie mniej zauważalnymi, bardziej osobiste, a dzięki temu stanowią odpowiedni wybór dla tychże osób.

Jak każdy aparat także aparaty stałe mają swoje wady i zalety. Pacjenci posiadający wadę zgryzu muszą wyjątkowo dbać wówczas o higienę jamy ustnej. Przy ściąganiu i zakładaniu musi być obecny lekarz co zwiększa jednakże jego końcowy efekt. Aparat umiejscowiony na stałe daje bardzo dobre rezultaty w przypadku leczenia tej wady.

Sam aparat i jego nałożenie jest bardzo proste. Aparat estetyczny wykorzystuje elementy z kryształu, zaś metalowy, solidniejszy z metalu i są one naklejane na zęby na stałe. Takie stałe aparaty stałe cechują się także innymi możliwościami. Stosuje się dodatkowe elementy jak chociażby zdejmowane wyciągi zewnętrzne i wewnętrzne, mikroimplanty ortodontyczne czy łuki podniebne.

Aparaty zdejmowane – jaki wybór?

Aparaty zdejmowane są stosowane przede wszystkim u dzieci gdyż tego rodzaju aparat stosuje się na wczesnym etapie leczenia gdy jeszcze występuje uzębienie mieszane. Ich głównym przeznaczeniem jest leczenie nieprawidłowości w uzębieniu poprzez wykorzystanie możliwości ortopedycznych danego aparatu. Ten etap kończy się z reguły założeniem aparatu stałego w procesie korekcji pozycji zębów.

Aparat zdejmowany może przyczynić się do całkowitego wyleczenia jeśli aparat będzie stosowany regularnie. Indywidualnie dobierany dla małych pacjentów przez lekarza może być zdejmowany i zakładany samodzielne, ale o skuteczności leczenia decyduje dokładne przestrzeganie zaleceń lekarza i stosowanie systematyczne aparatu. Wówczas znaczna popraw stanu zdrowia jest tylko kwestią czasu.

Należy nadmienić, że aparaty zdejmowane mają pewne ograniczenia w przeciwieństwie do aparatów stałych – za ich pomocą nie da się uzyskać złożonych przemieszczeń zębowych.

Powrót

ul. Biskupa Kaczmarka 6A
25-022 Kielce

Blog

Rejestracja

Grażyna Sobczyk
lek. stom. specjalista ortodonta

Godziny przyjęć
Wt. i czw. 14.00 - 19.00
Środa 10.30 - 15.00

Kamil Sobczyk
lekarz dentysta,
Master di II Livello in Orthodontics

Godziny przyjęć
Pon. 14.00 - 19.00
Wt. 14.00 - 19.00
Czw. 14.00 - 19.00
Pt. 9.00 - 14.00
Wybrane soboty 9-14

Kamila Sobczyk
lekarz dentysta,
dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Godziny przyjęć
Wybrane soboty