Stomatologia estetyczna – Piaskowanie zębów – Kielce

Piaskowanie zębów to zabieg higienizacyjny, polegający na usuwaniu płytki nazębnej zgromadzonej na powierzchni zębów. Jego zastosowanie pozwala także na zredukowanie przebarwień oraz usunięcie kamienia nazębnego. Piaskowanie zębów często przeprowadza się przed zabiegiem profesjonalnego wybielania zębów. Można go także z powodzeniem zastosować jako uzupełnienie skalingu.

Piaskowanie zębów krok po kroku

Piaskowanie zębów wykonuje się przy zastosowaniu piaskarki stomatologicznej z której to wydobywa się strumień wody pod ciśnieniem. Woda używana w trakcie zabiegu wzbogacona jest o drobiny czyszczące w postaci np. wodorowęglanu sodu lub inne składniki np. pęcherzyki powietrza. Ma to na celu dotarcie do najtrudniej dostępnych przestrzeni między zębowych.

W trakcie zabiegu w jamie ustnej pacjenta stomatolog umieszcza odsysacz, który ma za zadanie zbieranie zużytego drobnego proszku gromadzącego się podczas wykonywania piaskowania. Po oczyszczeniu zębów ze nagromadzonych na ich powierzchni osadów przeprowadza się fluoryzację. Piaskowanie powinno zostać wykonane przez stomatologa lub higienistkę dentystyczną.

piaskowanie zębów kielce

Piaskowanie zębów – zalecenia po zabiegu

Aby jak najdłużej utrzymać rezultaty przeprowadzonego zabiegu zaleca się, aby przez pierwsze dwie doby po piaskowaniu zębów pacjent:

 • stosował tzw.białą dietę.
 • nie palił wyrobów tytoniowych
 • nie pił kawy, herbaty oraz innych napojów mogących powodować wybarwianie zębów.

Po upływie wyżej wspomnianego czasu pacjent może swobodnie powrócić do swojego normalnego trybu życia.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że aby rezultaty zabiegu utrzymywały się zdecydowanie dłużej należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej związane z odpowiednim użytkowaniem szczoteczki do zębów, nici dentystycznych oraz różnego rodzaju płynów do płukania jamy ustnej.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg piaskowania zębów?

Zabieg piaskowania zębów dedykowany jest dla osób, które:

 • palą papierosy
 • spożywają duże ilości kawy, herbaty oraz czerwonego wina
 • wcześniej miały wybielane zęby
 • są podatne na powstawanie przebarwień zębów
 • noszą aparat ortodontyczny
 • posiadają wadę zgryzu związaną z nachodzeniem zębów na siebie.

Z jaką częstotliwością należy przeprowadzać zabieg piaskowania zębów?

Jeżeli paskowanie zębów przeprowadzane jest w celach profilaktycznych zaleca się wykonywanie zabiegu raz w roku.

Dla osób w większym stopniu narażonych na wystąpienie przebarwień oraz z tendencją do powstawania płytki nazębnej zaleca się wykonywanie zabiegu piaskowania zębów o kilka miesięcy.

piaskowanie zębów kielce

Piaskowanie zębów – przeciwwskazania

Zabieg piaskowania zębów tak jak każdy zabieg stomatologiczny wiąże się pewnymi przeciwwskazaniami. Do najważniejszych z nich należą:

 • alergia na sodę lub jakikolwiek inny składnik wykorzystywany podczas zabiegu
 • zranienia lub bolesność błon śluzowych w obrębie jamy ustnej
 • stany zapalne toczące się w obrębie dziąseł
 • stany zapalne toczące się w obrębie jamy ustnej
 • choroba wrzodowa układu pokarmowego.

Czy piaskowanie zębów jest zabiegiem bolesnym?

Warto mieć na uwadze fakt, że piaskowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym. Jednak w trakcie jego przeprowadzania może pojawić się odczucie dyskomfortu związane z długim otwieraniem ust. Po zabiegu może, ale nie musi pojawić się uczucie podrażnienie dziąseł, które mija kilka godzin po zabiegu.

Piaskowanie zębów – cena

Koszta związane z przeprowadzeniem zabiegu piaskowania zębów kształtują na na poziomie 125 złotych. Na wysokość całkowitej ceny tej usługi mogą wpłynąć także dodatkowe czynności wykonywane przez stomatologa.

Warto pamiętać, że zabieg piaskowania zębów charakteryzuje się wysoką skutecznością i bezpieczeństwem. Warto zdecydować się na jego wykonanie nie tylko ze względów estetycznych, ale również prozdrowotnych. Dzięki piaskowaniu dochodzi do usunięcie osadów zgromadzonych na powierzchni zębów co skutecznie przeciwdziała rozwojowi bakterii w obrębie jamy ustnej.

Zabieg piaskowania pozwala także na wyczyszczenie zębów w przestrzeniach trudno dostępnych do których standardowa szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć. Regularne wykonywanie tego zabiegu sprawi, że zęby staną się nie tylko zdrowsze, ale także gładsze i pozbawione przebarwień.

Powrót

ul. Biskupa Kaczmarka 6A
25-022 Kielce

Blog

Rejestracja

Grażyna Sobczyk
lek. stom. specjalista ortodonta

Godziny przyjęć
Wt. i czw. 14.00 - 19.00
Środa 10.30 - 15.00

Kamil Sobczyk
lekarz dentysta,
Master di II Livello in Orthodontics

Godziny przyjęć
Pon. 14.00 - 19.00
Wt. 14.00 - 19.00
Czw. 14.00 - 19.00
Pt. 9.00 - 14.00
Wybrane soboty 9-14

Kamila Sobczyk
lekarz dentysta,
dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Godziny przyjęć
Wybrane soboty