Piaskowanie zębów – skaling – Kielce

Piaskowanie zębów to zabieg, który wykonuje się przy użyciu tzw. piaskarki, czyli urządzenia, którego stomatolog używa, aby skierować strumień piasku dentystycznego na zęby pacjenta.

Polega on na usunięciu osadu nazębnego i przebarwień, a także jest zabiegiem uzupełniającym po usunięciu kamienia nazębnego, czyli po tak zwanym skalingu. Dowiedz się, kiedy warto zdecydować się na piaskowanie zębów, kto powinien je wybrać, jak często można to robić oraz przede wszystkim – czy piaskowanie zębów boli?

Czym jest płytka nazębna?

Jest to osad, który powstaje z połączenia resztek jedzenia, bakterii, drobnoustrojów i obumarłych komórek błony śluzowej, które pozostały na powierzchni zębów. Płytka nazębna ma ciemny, czasem brązowy kolor. bakterie, które gromadzą się w płytce mogą powodować choroby, takie jak zapalenie dziąseł czy paradontoza.

Te same bakterie odpowiedzialne są za powstawanie kwasów, które osłabiają szkliwo i powodują powstawanie próchnicy. Samo mycie zębów to niestety za mało, ponieważ szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich, trudno dostępnych miejsc, a właśnie w takich najczęściej gromadzi się płytka nazębna.

Dlatego też należy regularnie wykonywać piaskowanie zębów, nie jest to zabieg kosmetyczny, a higieniczny. Piasek dentystyczny wypychany mocnym strumieniem jest w stanie wniknąć we wszystkie szczeliny i przestrzenie między zębowe, usunąć z nich bakterie i osad, a tym samym zminimalizować ryzyko powstania chorób zębów i dziąseł. Przy okazji piasek zlikwiduje też przebarwienia i poprawi nasz uśmiech.

Kto powinien zdecydować się na piaskowanie zębów w naszym gabinecie w Kielcach?

Piaskowanie zębów powinni wykonać przede wszystkim pacjenci, którzy:

  • palą papierosy,
  • piją dużo herbaty i kawy
  • noszą aparat ortodontyczny
  • mają „stłoczone zęby”
  • regularnie wybielają zęby

Ci pacjenci powinni wykonywać taki zabieg co kilka miesięcy. Profilaktycznie piaskowanie zębów należy wykonywać co pół roku. Taka profilaktyka zapewni nam zdrowy i ładny wygląd zębów, ale przede wszystkim pozwoli uniknąć rozwoju bakterii, chorób przyzębia i próchnicy.

Czy piaskowanie zębów boli?

Piaskowanie zębów nie boli i jest zabiegiem w pełni bezpiecznym. Jeżeli piaskowanie wykonywane jest piaskarką, praktycznie nie ma przeciwwskazań, do jego wykonania. Pacjenci, którzy mają wrażliwe zęby mogą odczuwać dyskomfort i podrażnienia dziąseł, które miną najwyżej po kilku dniach. Może pojawić się też nieprzyjemny, słonawy smak w ustach. Jest to smak piasku dentystycznego, który również powinien minąć po paru dniach.

Jak przebiega piaskowanie zębów w naszym gabinecie w Kielcach?

Piaskarka pod ciśnieniem, w połączeniu z wodą, rozpyla w jamie ustnej piasek dentystyczny, który bez problemu dociera do trudno dostępnych miejsc, takich jak np. bruzdy i przestrzenie między zębowe. Po zabiegu piasek dentystyczny jest odsysany przy pomocy ssaka. Całość trwa 30 minut, a koszt piaskowania zębów to ok. 120 złotych. Po tym zabiegu zaleca się lakierowanie, czyli fluoryzację szkliwa, w celu wzmocnienia i zabezpieczenia go. Fluoryzacja jest wskazana także dla pacjentów z nadwrażliwością zębów, zatem łagodzi też możliwy dyskomfort po piaskowaniu.

Powrót

ul. Biskupa Kaczmarka 6A
25-022 Kielce

Blog

Rejestracja

Grażyna Sobczyk
lek. stom. specjalista ortodonta

Godziny przyjęć
Wt. i czw. 14.00 - 19.00
Środa 10.30 - 15.00

Kamil Sobczyk
lekarz dentysta,
Master di II Livello in Orthodontics

Godziny przyjęć
Pon. 14.00 - 19.00
Wt. 14.00 - 19.00
Czw. 14.00 - 19.00
Pt. 9.00 - 14.00
Wybrane soboty 9-14

Kamila Sobczyk
lekarz dentysta,
dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Godziny przyjęć
Wybrane soboty