Protezy zębowe – Kielce

Nikogo nie trzeba przekonywać, że piękne, zdrowe zęby mogą być powodem do dumy. Zdarza się jednak – nie zawsze z przyczyn od nas zależnych – iż tracimy uzębienie. Choroby zębów i przyzębia czy uszkodzenia mechaniczne to zaledwie kilka z powodów, dla których warto rozważyć założenie protezy zębowej.

Nie jest to decyzja, którą można podjąć pochopnie, zanim jednak omówią Państwo szczegóły ze specjalistą – stomatologiem lub protetykiem – proponujemy zapoznanie się z najbardziej istotnymi informacjami dotyczącymi protez zębowych, by zdecydować się na taką, która zapewni nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim komfort noszenia.

Jaki rodzaj protezy zębowej wybrać?

Kierując się doborem odpowiedniej protezy należy mieć świadomość, że nie każdy rodzaj protez jest dla nas odpowiedni: w zależności od stanu uzębienia stosuje się protezy stałe bądź ruchome, częściowe (u osób z ubytkami kilku zębów) lub całkowite (dedykowane pacjentom bezzębnym). Te stałe mocowane są specjalnym materiałem, który powoduje, iż pacjent nie musi wyjmować zamiennika utraconych zębów. Mocowania tego typu, to mosty i wkłady koronowe.

Inaczej rzecz ma się z protezami ruchomymi – nie przytwierdza się ich do zębów na stałe, ale umieszcza na specjalnym łuku dopasowanym do kształtu szczęki, dzięki czemu pacjent samodzielnie jest w stanie protezę wkładać i wyjmować.

Czy proteza może wywoływać uczulenie?

W związku z zaobserwowanym  przez stomatologów i protetyków wzrostem liczby przypadków występowania reakcji alergicznych na materiały stosowane przez nich w trakcie leczenia, np. akryl, jony niklu, rtęć, pacjentom mającym alergie na metale i akryle poleca się protezy acetalowe lub acronowe. Daje to gwarancję bezpieczeństwa i zadowolenia z użytkowania

Jak sposób umocowania wpływa stabilność protezy zębowej?

Istotną rolę podczas wykonywania protez odgrywa zapewnienie ich stabilności, rozumianej jako zapobieganie nadmiernemu przesuwaniu się protezy podczas żucia. Zastosowanie cienkiego, odpowiednio dobranego materiału termoplastycznego odpornego na zginanie i łamanie niweluje dyskomfort, gwarantując dopasowanie do dziąseł – nie uciskają wyrostka zębodołowego i podniebienia.

Nowoczesne protezy acetalowe są doskonałą alternatywą dla metalowych protez szkieletowych, szczególnie dla osób wrażliwych na metale. Choć, jak klasyczne metalowe protezy szkieletowe, mocowane są na klamry, ich walory estetyczne są o wiele wyższe. Kolejną zaletą jest również fakt, że niemal nie zakrywają podniebienia i zajmują w ustach niewiele miejsca, a dokładne dopasowanie nie wywołuje bólu dziąseł, stawów skroniowo-żuchwowych i głowy.

Proteza na implancie – czy to możliwe?

Tak! Są to całkowite lub częściowe protezy ruchome na implantach, których wstawienie polega na wszczepieniu kilku implantów zębowych w żuchwie i szczęce, a następnie zamocowaniu protezy za pomocą specjalnych łączników. Protezy całkowite na implantach cechuje znacznie lepsze umocowanie i brak ruchomości w porównaniu ze zwykłą protezą całkowitą, wpływając w ten sposób również na jakość życia osób, które się na nie zdecydowały. Poza poprawą stabilności samej protezy, rozwiązanie to stabilizuje również utrzymanie kości wokół implantów, a pacjentom pozwala na bezproblemowe utrzymywanie higieny jamy ustnej.

Higiena jamy ustnej osób posiadających protezy zębowe.

Wśród spraw, które warto poddać analizie, poruszając tematykę protez zębowych, szczególny nacisk należy położyć na zachowanie higieny jamy ustnej. Tak jak na zębach naturalnych, na protezach również gromadzą się cząstki jedzenia, osady z herbaty i kawy oraz kamień nazębny. Niewłaściwie czyszczona proteza może wpływać nie tylko na smak spożywanych pokarmów oraz wydobywający się z ust zapach, ale też stać się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii niszczących dziąsła. Aby dokładnie wyczyścić wszystkie powierzchnie, najwygodniej używać dwustronnych szczoteczek do protez oraz stosować specjalne preparaty, przeznaczone do mycia protez zębowych. Pamiętajmy, że woda utleniona odbarwia akryl, toteż stosowanie jej do czyszczenia tych protez nie jest wskazane.

Powrót

ul. Biskupa Kaczmarka 6A
25-022 Kielce

Blog

Rejestracja

Grażyna Sobczyk
lek. stom. specjalista ortodonta

Godziny przyjęć
Wt. i czw. 14.00 - 19.00
Środa 10.30 - 15.00

Kamil Sobczyk
lekarz dentysta,
Master di II Livello in Orthodontics

Godziny przyjęć
Pon. 14.00 - 19.00
Wt. 14.00 - 19.00
Czw. 14.00 - 19.00
Pt. 9.00 - 14.00
Wybrane soboty 9-14

Kamila Sobczyk
lekarz dentysta,
dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Godziny przyjęć
Wybrane soboty