RTG Zębów w Kielcach – prześwietlenie zęba

Zdjęcie rentgenowskie zębów oraz kości wykonuje się w celu określenia, w jakim stanie znajduje się nasza twarzoczaszka (czyli tworzące ją kości i stawy) wraz z poszczególnymi zębami i otaczającymi je tkankami kostnymi.

Badanie radiologiczne zębów (RTG), znane powszechnie jako „prześwietlenie zębów” pozwala na określenie stanu naszego uzębienia, kości szczęki i żuchwy w sposób całkowicie bezbolesny i bezpieczny.

Rentgen zębów w Kielcach – wskazania

Badanie radiologiczne zębów umożliwia specjaliście zaobserwowanie i wychwycenie wielu cech i zmian w uzębieniu i całej szczęce osoby badanej. Są to na przykład: próchnica, obecność lub brak zawiązków zębowych, ciał obcych, zębów zatrzymanych, zmian patologicznych przy korzeniach zębowych, korzenie pozostawione, torbiele, a nawet zmiany nowotworowe. Jeśli na zdjęciu RTG pojawiają się charakterystyczne białe plamy, to mamy do czynienia z obrazem próchnicy.

Jest rzeczą prawdopodobną, że nasz lekarz dentysta zleci nam badanie RTG zębów, jeśli w naszym wypadku istnieje możliwość ekstrakcji zęba, leczenia kanałowego lub założenia protezy zębowej. Badanie to wykonuje się również w przypadku podejrzenia torbieli lub kamicy ślinianki. Badanie radiologiczne zębów wykonuje się również nierzadko w wypadku uszkodzenia twarzoczaszki.

Prześwietlenie zębów RTG Kielce – rodzaje

RTG zębów pantomograficzne

Wykonuje się je, aby wykryć: próchnicę, zęby nadliczbowe lub zatrzymane (np. ósemki), wady rozwojowe, nieprawidłowości w obrębie korzenia zębowego i przyzębia lub zmiany nowotworowe. W czasie badania, pacjenta prosi się o przyjęcie pozycji siedzącej. Maszyna wykonująca zdjęcie RTG obraca się wówczas wokół głowy badanego i rejestruje obraz jego szczęki, żuchwy, stawów skroniowo – żuchwowych oraz zatok szczękowych.

Zdjęcie punktowe

Rejestruje obraz maksymalnie czterech zębów, ale jest on bardzo szczegółowy. Zleca się je najczęściej w przypadku groźby leczenia kanałowego. Wykonuje się je również przy diagnozie próchnicy i innych stanów zapalnych zębów, ocenie wypełnień oraz implantów.

Cefalogram

Zdjęcie cefalometryczne będzie trzeba wykonać, jeśli planujemy leczenie ortodontyczne – to znaczy, jeśli planujemy założyć na zęby aparat. Za jego pomocą lekarz ortodonta ma możliwość szczegółowego przeanalizowania wady zgryzu. Obraz takiego zdjęcia obejmuje nie tylko zęby, ale również tkanki miękkie twarzy i podniebienie twarde.

Jak wygląda RTG zębów?

To jak wygląda prześwietlenie zębów, zależy od metody tego badania.

Badania radiologiczne zębów dzieli się na:

  • badania wewnątrzustne: są to zdjęcia przylegające (obejmują mały obszar, a klisza jest małych rozmiarów) i zgryzowe (ponieważ klisza umieszczana jest wewnątrz naszej jamy ustnej)
  • badania zewnątrzustne: (czyli pantomogram i zdjęcia tomograficzne – inaczej warstwowe) – wykonywane są w celu łatwiejszej lokalizacji i rozpoznania zmian

Przed samym badaniem, pacjent zostaje ubrany przez radiologa w fartuch ochronny z gumy ołowianej. W przypadku badania dzieci, często stosuje się również dodatkowe ochrony na szyję, aby chronić wrażliwą tarczycę. Zdjęcia wewnątrzustne wykonuje się w pozycji siedzącej. Klisza rentgenowska zostaje umieszczona przez radiologa w naszej jamie ustnej, a przytrzymujemy ją sami. W trakcie badania zewnątrzustnego najczęściej zachowuje się pozycję leżącą. Samo badanie trwa przez kilka minut.

 

Powrót

ul. Biskupa Kaczmarka 6A
25-022 Kielce

Blog

Rejestracja

Grażyna Sobczyk
lek. stom. specjalista ortodonta

Godziny przyjęć
Wt. i czw. 14.00 - 19.00
Środa 10.30 - 15.00

Kamil Sobczyk
lekarz dentysta,
Master di II Livello in Orthodontics

Godziny przyjęć
Pon. 14.00 - 19.00
Wt. 14.00 - 19.00
Czw. 14.00 - 19.00
Pt. 9.00 - 14.00
Wybrane soboty 9-14

Kamila Sobczyk
lekarz dentysta,
dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Godziny przyjęć
Wybrane soboty