Stomatologia dziecięca – w trosce o zęby od niemowlaka do nastolatka

Dziecko na każdym etapie swojego rozwoju wymaga konsultacji stomatologicznej. Stomatologia dziecięca to zarówno profilaktyka, jak i leczenie zachowawcze, niezbędne w przypadku próchnicy, drobnych ubytków, ruszających się mleczaków. Lekarze zalecają, by pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym odbyła się możliwie jak najwcześniej. Wskazana jest już u rocznych dzieci, którym wyrosły pierwsze ząbki. Pozwoli to ustrzec je przed skomplikowanym i kosztownym leczeniem w dorosłym życiu.

Odpowiednie podejście stomatologa w trosce o komfort najmłodszych – stomatologia dziecięca Kielce

Każdy rodzic wie, jakie trudności niesie ze sobą wizyta malucha u stomatologa. Dziecko jest bowiem niezwykle wymagającym pacjentem. Nasi milusińscy nie potrafią usiedzieć w miejscu, boją się nowych osób i sprzętów w gabinecie. Dzieci inaczej reagują na ból i bodźce dotykowe, nawet te łagodne, jak sprawdzenie zębów przy pomocy lusterka dentystycznego. Jednak dobry stomatolog dziecięcy doskonale zdaje sobie sprawę z tych obaw. Potrafi nawiązać kontakt z młodym pacjentem i swoim pozytywnym nastawieniem, poczuciem humoru potrafi przełamać pierwsze lody. Dentysta dziecięcy jest osobą empatyczną i wie, że nerwy tylko pogarszają współpracę, natomiast spokój daje niezwykłe efekty.

Rodzic, który przygotowuje dziecko do jakikolwiek zabiegu, powinie na spokojnie, w domu wytłumaczyć po co wykonuje się zabieg i jakie korzyści z tego płyną. Musimy pamiętać, że dzieci, w szczególności te najmłodsze, są zainteresowane otaczającym je światem i nawet wizytę u dentysty traktują po części jako naukę a po części jako zabawę i nową przygodę. Lekarz, który wzbudzi w dziecku zaufanie i zainteresowanie swoim zawodem, może być pewien pozytywnego nastawienia ze strony małego pacjenta.

Stomatologia dziecięca to specjalizacja bardzo wymagająca. Dentysta oprócz świetnego warsztatu pracy i doświadczenia, powinien posiadać także psychologiczne podejście do najmłodszych. Istotną kwestią jest cierpliwość, poświecenie nieco więcej czasu na zapoznanie się, wytłumaczenie dziecku, w jakim miejscu się znalazło.

Stomatologia dziecięca jako specjalizacja z misją

W dzisiejszych czasach duży nacisk kładzie się na profilaktykę, zachowanie zdrowych zębów i pięknego uśmiechu na długie lata. Rodzice przy pomocy stomatologa pracują nad tym, by dziecko chętnie odwiedzało gabinet dentystyczny. Pierwsza wizyta i każda kolejna może zarazem wzbudzić w maluchu lęk jak i go poskromić.

Jeżeli już w dzieciństwie dziecko będzie odczuwało paniczny strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że także w dorosłym życiu będzie stronić od wizyt u dentysty a w konsekwencji wcześniej rozpoczną się problemy z próchnicą i inne choroby uzębienia. Dlatego niezwykle istotny jest wybór dobrego specjalisty – stomatologa z podejściem do dzieci i specjalizacją w zakresie leczenia najmłodszych.

Powrót

ul. Biskupa Kaczmarka 6A
25-022 Kielce

Blog

Rejestracja

Grażyna Sobczyk
lek. stom. specjalista ortodonta

Godziny przyjęć
Wt. i czw. 14.00 - 19.00
Środa 10.30 - 15.00

Kamil Sobczyk
lekarz dentysta,
Master di II Livello in Orthodontics

Godziny przyjęć
Pon. 14.00 - 19.00
Wt. 14.00 - 19.00
Czw. 14.00 - 19.00
Pt. 9.00 - 14.00
Wybrane soboty 9-14

Kamila Sobczyk
lekarz dentysta,
dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Godziny przyjęć
Wybrane soboty