Pielęgnacja jamy ustnej – usuwanie kamienia nazębnego

Któż z nas nie marzył o olśniewającym uśmiechu wprost z reklam? Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem zdrowe i zadbane zęby to niewątpliwy atut. Aby móc się nim cieszyć, należy stosować właściwą higienę jamy ustnej i na bieżąco kontrolować proces powstawania płytki nazębnej.

Jeśli nie jest ona systematycznie usuwana, staje się twardsza i na zębach powstaje kruchy, przylegający do szkliwa złóg, nazywany kamieniem nazębnym. To zjawisko zdecydowanie niepożądane, gdyż psuje wygląd uzębienia, oraz może skutkować wystąpieniem chorób dziąseł.

Właściwa pielęgnacja jamy ustnej kluczem do sukcesu

Kamień nazębny powstaje poprzez połączenie się wapnia i fosforanu, które tworzą kryształy. Ulegają one stwardnieniu, co jest widoczne na powierzchni zębów jako kruche złogi o brązowym lub żółtym kolorze, które wyglądają bardzo nieestetycznie. Oprócz wyglądu, cierpi również stan szkliwa, na którym pojawiają się przebarwienia i plamy związane ze spożywanymi posiłkami.

Dlaczego właściwie powstaje kamień nazębny? W dużej mierze zależy to od indywidualnych predyspozycji, na które nie mamy zbyt wiele wpływu. Możemy jednak zapobiegać temu zjawisku poprzez odpowiednią pielęgnację i higienę jamy ustnej, co uchroni zęby przed nawarstwianiem się i mineralizacją płytki nazębnej. Szczególną wagę powinny przykładać do tego osoby starsze i w podeszłym wieku, ponieważ wraz z wiekiem i upływem lat, proces odkładania się kamienia nazębnego przebiega znacznie szybciej i bardziej intensywnie.

Po jakie środki można sięgać, by się przed tym uchronić? Pomocne okaże się częste szczotkowanie zębów (co najmniej dwa razy dziennie) oraz stosowanie nici dentystycznej, która stanowi uzupełnienie standardowego mycia zębów i pomoże w pozbyciu się resztek posiłków z niedostępnych miejsc, do których szczoteczce trudno się dostać.

Usuwanie kamienia nazębnego – Kielce

Pozbycie się kamienia nazębnego to zadanie dla profesjonalisty. To problem, z którym należy udać się do stomatologa. Tego mocno przylegającego do szkliwa złogu nie jesteśmy w stanie bezpiecznie usunąć samodzielnie – może to zrobić wyłącznie dentysta. Przeprowadzi on specjalny zabieg oczyszczania zębów. To, ile takich zabiegów będzie niezbędnych do całkowitego pozbycia się złogów, określi lekarz, ustalając ich częstotliwość.

Pamiętajmy, że czas między kolejnymi wizytami jest zarazem czasem naszej pracy poświęcanej dbaniu o stan jamy ustnej. Bardzo ważne, aby wtedy dokładnie i sumiennie czyścić zęby specjalną pastą z zawartością pirofosforanu, który zauważalnie utrudnia tworzenie się kryształów kamienia i ich przyrost do szkliwa. Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie do pielęgnacji zębów środków czyszczących, które zawierają heksametafosforan sodu posiadający podobne właściwości, co pirofosforan.

On z kolei  zapewnia dodatkową ochronę przed powstawaniem przebarwień oraz osłabia ich wiązania. To działania niewymagające zbyt wielkich nakładów czasu i energii, a przeprowadzane systematycznie szybko zaowocują widocznymi efektami.

Usuwanie kamienia nazębnego – Kielce. Skontaktuj się z nami: Rejestracja: 668 447 990

Powrót

ul. Biskupa Kaczmarka 6A
25-022 Kielce

Blog

Rejestracja

Grażyna Sobczyk
lek. stom. specjalista ortodonta

Godziny przyjęć
Wt. i czw. 14.00 - 19.00
Środa 10.30 - 15.00

Kamil Sobczyk
lekarz dentysta,
Master di II Livello in Orthodontics

Godziny przyjęć
Pon. 14.00 - 19.00
Wt. 14.00 - 19.00
Czw. 14.00 - 19.00
Pt. 9.00 - 14.00
Wybrane soboty 9-14

Kamila Sobczyk
lekarz dentysta,
dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Godziny przyjęć
Wybrane soboty