Jak skutecznie zapobiegać próchnicy? Dobry dentysta w Kielcach radzi…

W tej chwili wszyscy zwracamy uwagę na to, by zęby były białe i piękne – ładny uśmiech bardzo bowiem pomaga tak w kontaktach towarzyskich, jak i zawodowych. Jednak nawet ważniejsze od tego jest zachowanie zębów w zdrowiu! O zapobieganiu próchnicy mówi się dosyć dużo, jednak wciąż nie wszyscy wiedzą jak to robić skutecznie.

Leczenie próchnicy Kielce

To właśnie z próchnicą najczęściej zgłaszają się pacjenci do gabinetów dentystycznych. Są tacy, którzy na szczęście przybywają w miarę wcześnie, kiedy leczenie jest szybkie i proste. Jednak są i tacy, którzy – głównie ze strachu – odwlekają tę decyzję ile tylko można, aż ząb staje się poważnie zniszczony. W tej chwili zresztą z powodu próchnicy cierpią nie tylko dorośli, ale i coraz częściej dzieci! Tymczasem jest wiele prostych sposobów by zapobiec jej wystąpieniu!

Regularne mycie zębów

Chociaż wydaje się to oczywiste, większość osób ma problemy z systematycznym i dokładnym myciem zębów. Niektórzy na przykład myją zęby tylko rano, przed wyjściem z domu, a pomijają tą czynność wieczorem, przed zaśnięciem. Przez cały dzień i całą noc bakterie rozwijają się na zębach, co może doprowadzić do próchnicy. Regularne mycie zębów jest zawsze najważniejsze – to podstawowe działanie profilaktyczne przeciwko próchnicy. Warto pilnować szczególnie dzieci, które same z siebie niechętnie zwykle sięgają po szczoteczkę i pastę. Ważne jest zresztą także dokładne czyszczenie zębów – sięganie po nić dentystyczną oraz płyn do płukania jamy ustnej. Ten ostatni pomaga zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego, co także chroni przed próchnicą.

Zapobieganie próchnicy – Prawidłowe odżywianie

Istotne jest nie tylko czyszczenie zębów, lecz również stosowanie takiej diety, która je wzmocni. Właściwie się odżywiając możemy także zapobiec w dużym stopniu pojawieniu się próchnicy. Co powinniśmy, a czego nie powinniśmy jeść? Jeśli chodzi o zakazane produkty, które należy spożywać w ograniczonej ilości, są to przede wszystkim słodycze. Z kolei zalecane produkty to między innymi mleko oraz różne produkty mleczne, ale także jajka, pieczywo pełnoziarniste, świeże warzywa i owoce, jak też zielona herbata.

Wizyty kontrolne

U stomatologa warto pojawiać się raz na pół roku – nawet jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości. Dentysta sprawdzi stan uzębienia i jeśli zauważy jakiekolwiek ubytki, wyleczy je póki jeszcze będą niewielkie oraz niebolesne.

Powrót

ul. Biskupa Kaczmarka 6A
25-022 Kielce

Blog

Rejestracja

Grażyna Sobczyk
lek. stom. specjalista ortodonta

Godziny przyjęć
Wt. i czw. 14.00 - 19.00
Środa 10.30 - 15.00

Kamil Sobczyk
lekarz dentysta,
Master di II Livello in Orthodontics

Godziny przyjęć
Pon. 14.00 - 19.00
Wt. 14.00 - 19.00
Czw. 14.00 - 19.00
Pt. 9.00 - 14.00
Wybrane soboty 9-14

Kamila Sobczyk
lekarz dentysta,
dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Godziny przyjęć
Wybrane soboty