Zatrucie zęba – dewitalizacja – Kielce

Zatrucie zęba, zwane także dewitalizacją, to zabieg, który od zawsze towarzyszył leczeniu kanałowemu zębów i wydawał się nieodłączną częścią tego procesu. Obecnie, dzięki rozwojowi technik stomatologicznych, a w związku z tym często również znacznemu przyspieszeniu leczenia, konieczność jego stosowania powoli się zmniejsza.

Kiedy nie da się uniknąć zatrucia zęba?

Dentyści starają się unikać zatruwania zębów jeśli tylko jest to możliwe, niestety czasem zdarzają się sytuacje kiedy niestety nie da się tego uniknąć. Wskazaniem do dewitalizacji są chociażby choroby serca czy niemożliwość znieczulenia pacjenta ze względu na alergię na środki znieczulające. Zęby zatruwa się także w dzieci, jeśli nie da się ich skutecznie znieczulić oraz w przypadkach nagłych, kiedy nie ma czasu zastosować innych, alternatywnych opcji.

Zatrucie zęba – na czym polega?

Zatrucie zęba polega na uśmierceniu nerwu odpowiedzialnego za ból, co pozbawia pacjenta czucia w zębie. Jest to zabieg stosunkowo nieprzyjemny, wymaga bowiem dotarcia do żywej miazgi zęba. Można oczywiście zastosować znieczulenie miejscowe, ale jeśli w zębie jest poważny stan zapalny, to często zdarza się, że nie działa ono wystarczająco skutecznie i zabiegowi towarzyszy silny ból. Uśmiercenia nerwu dokonuje się za pomocą środka zawierającego paraformaldehyd. Jest to toksyczna substancja chemiczna, która w kontakcie z nerwami powoduje ich obumieranie i w konsekwencji martwicę.

Czas potrzebny na zajście tego procesu zależy od osoby i może wynosić nawet do dwóch tygodni, w zależności od tego hak zbudowany jest ząb czy kanały. Zazwyczaj uśmiercenie nerwu zachodzi jednak szybciej . W początkowym etapie dewitalizacji pacjentowi może towarzyszyć ból w uśmiercanym zębie, powinien on jednak minąć po upływie maksymalnie kilkunastu godzin.

Czy są jakieś alternatywne rozwiązania?

Alternatywą dla dewitalizacji jest tzw. ekstyrpacja. Ten przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym zabieg polega na całkowitym usunięciu żywej miazgi zęba. Trwa jednak niestety sporo dłużej, bo nawet do 2 godzin, co wynika z konieczności starannego oczyszczenia chociażby kanałów. Na tego typu działanie można się pokusić jeśli zabieg jest planowany i nie ma innych przeciwwskazań, problemem nie jest też jego długi czas, w przeciwnym wypadku zatrucie może być nadal konieczne.

Powrót

ul. Biskupa Kaczmarka 6A
25-022 Kielce

Blog

Rejestracja

Grażyna Sobczyk
lek. stom. specjalista ortodonta

Godziny przyjęć
Wt. i czw. 14.00 - 19.00
Środa 10.30 - 15.00

Kamil Sobczyk
lekarz dentysta,
Master di II Livello in Orthodontics

Godziny przyjęć
Pon. 14.00 - 19.00
Wt. 14.00 - 19.00
Czw. 14.00 - 19.00
Pt. 9.00 - 14.00
Wybrane soboty 9-14

Kamila Sobczyk
lekarz dentysta,
dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Godziny przyjęć
Wybrane soboty