Ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina zajmująca się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz korygowaniem nieprawidłowości zębowych.
Leczenie ortodontyczne może dotyczyć pacjentów w każdym wieku, nie tylko ze względu na aspekty estetyczne ale również zdrowotne.

W Centrum Ortodoncji i Stomatologii So! Smile oferujemy:

  • Profilaktykę ortodontyczną
  • Leczenie ortodontyczne: dzieci, młodzieży i dorosłych
  • Przygotowanie ortodontyczne do leczenia protetycznego
  • Przygotowanie ortodontyczne do późniejszych zabiegów chirurgicznych
  • Sprowadzanie zębów zatrzymanych
  • Leczenie aparatami stałymi oraz aparatami zdejmowanymi

Profilaktyka ortodontyczna – Kielce

Profilaktyka jest czymś o czym wielu Pacjentów zapomina, a jest to droga o wiele prostsza i tańsza niż leczenie ortodontyczne, ponieważ pozwala zapobiec wielu wadom zgryzu już na początku ich powstania. Wdrożone odpowiednie leczenie ma wtedy na celu zahamowanie postępowania wady.

Profilaktyka bardzo często dotyczy poprawy podstawowych czynności narządu żucia, czyli oddychania, połykania i mowy. Zaburzenia wspomnianych czynności mogą być przyczyną powstawania wad zgryzu, podobnie jak nawyki obgryzania paznokci, ssania palca czy przygryzania długopisów.

W przypadku dzieci bardzo ważne jest zabezpieczenie miejsc po przedwcześnie utraconych zębach mlecznych – już proste metody pozwalają uchronić przed skomplikowanym leczeniem ortodontycznym w przyszłości.


Leczenie ortodontyczne – Kielce

  • dzieci

Leczenie ortodontyczne dzieci może przyczynić się do rozwiązania problemów ze zgryzem i tym samym uniknięcia złożonego leczenia w przyszłości.

Kiedy warto zapisać dziecko na pierwszą wizytę ortodontyczną? Przyjmuje się, że jest to 7 rok życia. Już wtedy możliwe jest leczenie wielu zaburzeń i tym samym zapewnienie możliwie najlepszych warunków dla wyrzynania się zębów stałych i kształtowania narządu żucia.

  • młodzież

Wkraczanie w dorosłość to dla młodych osób czas, gdy atrakcyjny wygląd ma bardzo duże znaczenie społeczne. Piękny uśmiech to niewątpliwe jedna ze składowych atrakcyjnego wyglądu, dlatego też młodzież stanowi najliczniejszą grupę osób decydujących się na leczenie ortodontyczne.

Z punktu widzenia specjalisty jest to wiek, w którym najczęściej można już przeprowadzić pełne leczenie ortodontyczne zarówno aparatami stałymi jak i zdejmowanymi – w zależności od występującej wady.

  • dorośli

Dorosłych pacjentów, którzy marzą o pięknym, prostym zgryzie z pewnością ucieszy fakt, że praktycznie nie istnieje granica wiekowa dla leczenia. Nawet osoby w zaawansowanym wieku mogą się leczyć. W każdym przypadku przed rozpoczęciem leczenia konieczna jest jednak dokładna diagnostyka i wyleczenie procesów zapalnych i chorób przyzębia.

Leczenie ortodontyczne dorosłych wymaga najczęściej stosowania aparatów stałych, a po zakończeniu leczenia aparatów retencyjnych, utrzymujących uzyskane wyniki leczenia.


Przygotowanie ortodontyczne do leczenia protetycznego

Braki zębów stałych są najczęściej wynikiem powikłań próchnicowych, urazów lub też mogą być wrodzoną wadą. Wszystkie powodują jednak zaburzenia estetyki, gdyż utrata jakiegokolwiek zęba stałego sprawia, że zęby sąsiadujące zaczynają się przemieszczać.
W takiej sytuacji podjęcie leczenia ortodontycznego jest bardzo pomocne przed rozpoczęciem właściwego leczenia protetycznego. Dzięki ortodoncji miejsca po brakujących zębach można całkowicie zamknąć lub odtworzyć je na potrzeby późniejszego uzupełnienia protetycznego. Proste zęby to także lepsze warunki do protezowania, ponieważ stanowią lepsze filary dla mostów czy koron protetycznych.


Przygotowanie ortodontyczne do późniejszych zabiegów chirurgicznych

Przyczyny powstania wady zgryzu mogą być różne. W przypadku, gdy wynikają z nieprawidłowej budowy lub pozycji kości, stanowią poważne i trudne do leczenia wady. Leczenie wymaga wtedy przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, poprzedzone jest jednak leczeniem ortodontycznym. Cały proces jest bardzo złożony i wymaga kompleksowego leczenia.


Sprowadzanie zębów zatrzymanych

Obecnie stosowane aparaty stałe pozwalają na sprowadzenie zębów zatrzymanych do łuku zębowego. Aparat ortodontyczny umożliwia odtworzenie miejsca dla zatrzymanego zęba – zdarza się, że wystarcza to, aby ząb zaczął wyrzynać się samoistnie.
W innym przypadku konieczny jest zabieg odsłonięcia zęba, przyklejenie do niego zamka ortodontycznego – dopiero wtedy możliwe jest wyciągnięcie zęba do łuku zębowego.


Leczenie aparatami stałymi oraz aparatami zdejmowanymi

Aktualnie na rynku dostępny jest ogromny wybór różnych aparatów do leczenia ortodontycznego.
W podstawowym podziale wyróżniamy aparaty stałe, które zakłada lekarz i zdejmuje dopiero po zakończeniu leczenia, oraz aparaty zdejmowane, które pacjent samodzielnie zakłada i zdejmuje.

  • Aparaty stałe

Wśród aparatów stałych wybierać możemy pomiędzy aparatami metalowymi, samilogaturującymi i estetycznymi. Te ostatnie wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów są zdecydowanie bardziej dyskretne, ale też delikatniejsze, przez co najczęściej na aparaty kosmetyczne decydują się dorośli, którzy są w swoim otoczeniu skrępowani leczeniem zgryzu.

Główną zaletą aparatu stałego jest fakt, że pacjent nie może go samodzielnie zdjąć, dlatego skuteczność leczenia wad zgryzu przy jego pomocy jest bardzo wysoka. Z drugiej strony pacjenci decydujący się na ten typ aparatu muszą być świadomi konieczności utrzymywania bardzo dobrej higieny jamy ustnej.

Jeśli chodzi o sam aparat, jest on naklejany na zęby na stałe – aparat metalowy w postaci metalowych elementów, aparat estetyczny w postaci elementów z kryształu. Aparaty stałe bardzo często stosowne są z dodatkowymi elementami, m.in. zdejmowanymi wyciągami wewnątrz i zewnątrzustnymi, montowanymi na stałe łukami podniebiennymi lub mikroimplantami ortodontycznymi.

  • Aparaty zdejmowane

Aparaty zdejmowane służą głównie do leczenia nieprawidłowości o charakterze ortopedycznym i w większości stanowią pierwszy etap leczenia w okresie uzębienia mieszanego, dlatego leczenie nimi dotyczy przede wszystkim dzieci. Drugi etap leczenia, w którym korygowana jest pozycja zębów przeprowadzany jest aparatami stałymi.

Aparat zdejmowany projektowany jest przez lekarza indywidualnie dla każdego pacjenta. Pacjent musi jednak samodzielnie go zakładać i zdejmować, dlatego o skuteczności tej metody decyduje fakt systematyczności i dokładnego stosowania się do zaleceń lekarza.
Jeśli mały pacjent stosuje się do wszystkich zaleceń, można oczekiwać znacznej poprawy wady, a w niektórych przypadkach nawet całkowitego wyleczenia.

Warto zaznaczyć, że aparaty zdejmowane w odróżnieniu do aparatów stałych mają też pewne ograniczenia – za ich pomocą nie da się uzyskać złożonych przemieszczeń zębowych.


Oferujemy następujące rodzaje aparatów stałych:

Zamki metalowe i metalowe złote

Zamki kryształowe

Zamki samoligaturujące

 Alignery Orthero (tylko wybrane przypadki)

Powrót

ul. Biskupa Kaczmarka 6A
25-022 Kielce

Blog

Rejestracja

Grażyna Sobczyk
lek. stom. specjalista ortodonta

Godziny przyjęć
Wt. i czw. 14.00 - 19.00
Środa 10.30 - 15.00

Kamil Sobczyk
lekarz dentysta,
Master di II Livello in Orthodontics

Godziny przyjęć
Pon. 14.00 - 19.00
Wt. 14.00 - 19.00
Czw. 14.00 - 19.00
Pt. 9.00 - 14.00
Wybrane soboty 9-14

Kamila Sobczyk
lekarz dentysta,
dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Godziny przyjęć
Wybrane soboty