Ekstrakcja chirurgiczna – dłutowanie zęba zatrzymanego – Kielce

Czasami zdarza się, że zęby należy usunąć, ale nie jest możliwe przeprowadzenie zabiegu za pomocą tradycyjnych metod, z powodów takich jak np.: ułamana korona zęba, pozostawione korzenie, zatrzymanie lub częściowe zatrzymanie, a także zakrzywione korzenie zębów. W takich sytuacjach stosowane jest dłutowanie, czyli chirurgiczne usunięcie zębów z użyciem specjalistycznych narzędzi lub maszyn.

Kwestia ta najczęściej dotyka „ósemek”, czyli naszych zębów mądrości, które znajdują się głęboko w jamie ustnej i często są ukryte i trudne do obejrzenia. Dodatkowy problem sprawia fakt, że są wrośnięte w kości szczęki, a ich budowa i zachowanie zwykle znacznie różni się od przyjętych norm.

Zabieg jest zupełnie bezbolesny i nie ma powodów, żeby się nim stresować. Podczas przeprowadzanego dłutowania, zastosowane jest znieczulenie miejscowe. Jedynie po zaniku działania znieczulenia, pacjent może odczuwać lekki ból i dyskomfort związany z pojawiającą się opuchlizną. Jest to normalna reakcja organizmu na silny wpływ i okaleczenie tkanki jamy ustnej.

Jeśli ból po zabiegu okaże się zbyt uciążliwy, możemy załagodzić go poprzez ochłodzenie obolałego miejsca. Najskuteczniejszym sposobem jest użycie żelowych okładów, dostępnych w aptece. Zakupu warto dokonać przed wizytą u dentysty, żeby okłady zdążyły się odpowiednio zmrozić. Używając ich, najpierw wyciągamy z zamrażalnika jeden okład, przykładamy go w bolące miejsce, a kiedy się ociepli odkładamy go z powrotem i bierzemy drugi. Okłady żelowe są wielokrotnego użytku, więc czynność tę można powtarzać bez ograniczeń, tak długo jak będzie istniała potrzeba.

Po zakończeniu użytkowania okładów można je spokojnie schować do szuflady i sięgnąć po nie przy kolejnej okazji, kiedy będą nam niezbędne. Są znacznie praktyczniejsze od domowych sposobów, np. ręcznika z kostkami lodu, ponieważ nie wilgotnieją i nie wytwarzają na swojej powierzchni kropli wody. Koszt jednego okładu to około 13 zł. Należy również pamiętać, aby przyjmować antybiotyk oraz środki przeciwbólowe, zalecone przez lekarza.

Rana zwykle zostaje zabezpieczona przez stomatologa poprzez założenie szwów. Przeważnie na ich zdjęcie należy się zgłosić po 1 do 2 tygodni. W tym czasie należy uważać na okaleczone miejsce, unikać pokarmów, które mogłyby je podrażnić, a przede wszystkim nie palić tytoniu, który zdecydowanie spowalnia gojenie się zębodołu i wytwarza ryzyko powikłań.

Powrót

ul. Biskupa Kaczmarka 6A
25-022 Kielce

Blog

Rejestracja

Grażyna Sobczyk
lek. stom. specjalista ortodonta

Godziny przyjęć
Wt. i czw. 14.00 - 19.00
Środa 10.30 - 15.00

Kamil Sobczyk
lekarz dentysta,
Master di II Livello in Orthodontics

Godziny przyjęć
Pon. 14.00 - 19.00
Wt. 14.00 - 19.00
Czw. 14.00 - 19.00
Pt. 9.00 - 14.00
Wybrane soboty 9-14

Kamila Sobczyk
lekarz dentysta,
dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Godziny przyjęć
Wybrane soboty