Czym jest lakowanie zębów?

Lakowanie zębów rozumiane jest jako ich uszczelnianie. Zabieg przeprowadzany jest profilaktycznie, w celu zapobiegania zepsuciu zębów. Wbrew powszechnym opiniom, lakowania zębów nie przeprowadza się tylko na zębach mlecznych. Lakowanie zalecane jest również przy zębach stałych, bowiem chroni je przed próchnicą. Stomatolodzy zalecają lakowanie stałych zębów trzonowych, przedtrzonowych i górnych siekaczy. Wynika to z tego, iż właśnie na tych zębach, z uwagi na ich budowę, najłatwiej gromadzą się związki stanowiące przyczynę próchnicy.

Lakowanie zębów u dzieci – Klinika So!Smile – Kielce

Zabieg lakowania jest całkowicie bezbolesny i polega na oczyszczeniu zębów ze zanieczyszczeń i osadów, a następnie ich osuszeniu i wypełnianiu naturalnie występujących bruzd i szczelin materiałem stomatologicznym zwanym lakiem. Cechą charakterystyczną laku jest uwalnianie jonów fluoru zwalczających próchnicę i ogólne zabezpieczanie zębów.

Po nałożeniu laku, stomatolog naświetla materiał lampą polimeryzacyjną, w celu utrwalenia materiału. Zaleca się, by zabieg przeprowadzić tuż po wyrżnięciu się zęba. Tak wczesne lakowanie gwarantuje, że ząb jest zdrowy. Co do zębów stałych, proces lakowania rozpoczyna się od szóstek, które pojawiając się, od razu są zębami stałymi. Osoby dorosłe winny zgłosić się również do stomatologa w celu zalakowania zębów mądrości, które pojawiają się w późniejszym okresie życia.

Lakowanie zębów – skuteczność zabiegu

Lakowanie jest zabiegiem skutecznym i chroniącym zęby przez długi okres, pod warunkiem, że zostanie przeprowadzony wcześnie, tj. zaraz po wyrżnięciu się zęba. Jest to o tyle istotne, iż zbyt późne przystąpienie do zabiegu może powodować niewłaściwą ochronę zęba z uwagi na wcześniejsze dojście do demineralizacji szkliwa zęba. W takim przypadku, lak może wypaść z zęba, a w jego miejscu dojdzie do rozwoju próchnicy. Zbyt późne lakowanie zwiększa również prawdopodobieństwo występowania niewielkich ubytków w zębie powstających pod powierzchnią laku, który w efekcie może prowadzić do powstania dużych ubytków.

Powrót

ul. Biskupa Kaczmarka 6A
25-022 Kielce

Blog

Rejestracja

Grażyna Sobczyk
lek. stom. specjalista ortodonta

Godziny przyjęć
Wt. i czw. 14.00 - 19.00
Środa 10.30 - 15.00

Kamil Sobczyk
lekarz dentysta,
Master di II Livello in Orthodontics

Godziny przyjęć
Pon. 14.00 - 19.00
Wt. 14.00 - 19.00
Czw. 14.00 - 19.00
Pt. 9.00 - 14.00
Wybrane soboty 9-14

Kamila Sobczyk
lekarz dentysta,
dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Godziny przyjęć
Wybrane soboty