Jak leczyć paradontozę? – Kielce

Paradontoza to zaraz po próchnicy jedna z najczęściej występujących chorób przyzębia w Polsce.  Może być spowodowana zarówno przez nieodpowiednią higienę jamy ustnej, jak i inne czynniki. Dowiedz się, w jaki sposób można zapobiegać i leczyć paradontozę w Centrum Ortodoncji i Stomatologii So! Smile w Kielcach.

Czym jest paradontoza?

Paradontoza to inaczej zapalenie przyzębia. Wśród jej objawów można wymienić:

  • nadwrażliwość na skrajne temperatury – najczęściej można to zauważyć podczas jedzenia lodów czy picia gorącej herbaty,
  • krwawienie dziąseł i zębów – początkowo podczas mycia zębów, natomiast wraz z tym jak zapalenie przyzębia postępuje, obrzęknięte tkanki mogą krwawić spontanicznie,
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, który utrzymuje się nawet po umyciu zębów,
  • odsłonięte szyjki zębowe – charakterystyczne dla paradontozy jest „wydłużanie” się zębów, wynika to z cofania się dziąseł,
  • rozchwianie i ruchliwość zębów – wraz z postępem zapalenia przyzębia, zęby mogą przemieszczać się, a nawet wypadać.

To najbardziej charakterystyczne objawy paradontozy. Co więcej, warto pamiętać, że przy regularnych wizytach kontrolnych, np. w Centrum Ortodoncji i Stomatologii So! Smile w Kielcach, dentysta może wcześniej zdiagnozować problem, zanim zapalenie przyzębia przejdzie w bardziej zaawansowaną formę.

leczenie paradontozy Kielce

Co powoduje paradontozę?

Warto wiedzieć, że zapalenie przyzębia nie powstaje w ciągu jednego dnia. To stan, który wywołuje wiele czynników. Styl życia i sposób odżywiania się, może spowodować powstanie zapalenia przyzębia. Szczególnie narażone na nie są osoby, które nałogowo palą papierosy oraz piją alkohol.  Kolejnym czynnikiem, który może wywołać rozwój tej dolegliwości, jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej.  Najczęściej paradontoza pojawia się w wieku 30 lat. Narażone są na nią także kobiety w ciąży oraz cukrzycy. Warto także pamiętać, że u niektórych osób pomimo odpowiedniej diety i prawidłowej higieny jamy ustnej, zapalenie przyzębia może również się pojawić ze względu na uwarunkowania genetyczne. 

Leczenie paradontozy – Kielce 

Trudno wyodrębnić jedną metodą leczenia zapalenia przyzębia, gdyż jest to uwarunkowane stopniem postępowania schorzenia. Najpierw należy oczyścić zęby z płytki nazębnej. Warto wiedzieć, że jeśli to początkowe stadium paradontozy, to taka metoda może okazać się wystarczająca, zwłaszcza jeśli zostaną wdrożone działania profilaktyczne w postaci wizyt kontrolnych, odpowiedniej diety i higieny jamy ustnej. Jeśli jednak paradontoza jest bardziej zaawansowana, może okazać się konieczne chirurgiczne oczyszczenie kieszonek zębowych lub nawet rekonstrukcje, np. w Centrum Ortodoncji i Stomatologii So! Smile w Kielcach. Niezwykle istotne jest także wyleczenie wszelkich ubytków. 

Walka z paradontozą – Kielce

Warto pamiętać, że zapalenie przyzębia powinno być leczone u dentysty. W zaawansowanych stadiach niemożliwe jest zaradzenie na ten problem domowymi sposobami. Dlatego osoby, które zauważyły u siebie chociaż jeden z wcześniej wymienionych objawów, powinny jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem. Najkorzystniej jest umawiać się na cykliczne kontrole dentystyczne. Dzięki temu możliwe jest wykrycie jakiegokolwiek problemu znacznie wcześniej. 

Powrót

ul. Biskupa Kaczmarka 6A
25-022 Kielce

Blog

Rejestracja

Grażyna Sobczyk
lek. stom. specjalista ortodonta

Godziny przyjęć
Wt. i czw. 14.00 - 19.00
Środa 10.30 - 15.00

Kamil Sobczyk
lekarz dentysta,
Master di II Livello in Orthodontics

Godziny przyjęć
Pon. 14.00 - 19.00
Wt. 14.00 - 19.00
Czw. 14.00 - 19.00
Pt. 9.00 - 14.00
Wybrane soboty 9-14

Kamila Sobczyk
lekarz dentysta,
dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Godziny przyjęć
Wybrane soboty