Usuwanie / sprowadzenie zębów zatrzymanych, ósemek – Kielce

Wśród dorosłych pacjentów dentystów krążą legendy na temat tzw. ósemek, które powodują odkładanie wizyty u chirurga szczękowo-twarzowego do ostatniej chwili. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę budowę anatomiczną zęby zatrzymane są prawidłowo wykształcone, ale wciąż tkwią w kości. Są dwa rodzaje zębów zatrzymanych. Pierwszy częściowo, kiedy mniejszy lub większy fragment korony zęba jest wciąż ukryty w dziąśle. Drugi, kiedy ząb w całości otacza kość, nazywamy całkowicie zatrzymanym. Zęby, które zatrzymują się najczęściej to dolne trzecie trzonowce i przedtrzonowce oraz górne kły. Rzadziej zatrzymaniu ulegają centralne siekacze.

Usuwanie ósemek – zębów zatrzymanych – Kielce

Kiedy w łuku zębowym brakuje miejsca zatrzymują się dolne ósemki. Często występuje wtedy konieczność ich ekstrakcji. Do leczniczych wskazań do tego zabiegu zalicza się często występujące stany zapalne, tworzące się torbiele zębopochodne i ropnie, a także nerwobóle i rozwijająca się próchnica.

Nie usunięte odpowiednio wcześnie problematyczne ósemki powodują szereg dolegliwości, do których należą: zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego, bolesne kieszenie kostne, postępująca próchnica czy stłoczenie zębów siecznych. Jednak wciąż nie usuwa się zębów mądrości profilaktycznie.

usuwanie ósemek Kielce

Badaniem, które pozwala na dokładne zbadanie budowy i ułożenia zębów oraz szczegółowe planowanie leczenia jest tomografia komputerowa. Specjalnie na potrzeby stomatologii stworzono odmianę TK opartą na promieniowaniu wiązki stożkowej – diagnostykę CBCT. Dzięki temu zobrazowanie twarzoczaszki jest możliwe już przy jednym obrocie źródła promieniowania. Powoduje to zminimalizowanie dawki promieniowania, a uzyskany obraz pozwala lekarzowi na szczegółowe zaplanowanie zabiegu.

Sprowadzanie zębów zatrzymanych – Kielce

Aparaty stałe, które obecnie wykorzystywane są w naszej klinice pozwalają na sprowadzenie zębów zatrzymanych do łuku zębowego. Aparat ortodontyczny umożliwia odtworzenie miejsca dla zatrzymanego zęba – zdarza się, że wystarcza to, aby ząb zaczął wyrzynać się samoistnie. W innym przypadku konieczny jest zabieg odsłonięcia zęba, przyklejenie do niego zamka ortodontycznego – dopiero wtedy możliwe jest wyciągnięcie zęba do łuku zębowego.

 

 

Powrót

ul. Biskupa Kaczmarka 6A
25-022 Kielce

Blog

Rejestracja

Grażyna Sobczyk
lek. stom. specjalista ortodonta

Godziny przyjęć
Wt. i czw. 14.00 - 19.00
Środa 10.30 - 15.00

Kamil Sobczyk
lekarz dentysta,
Master di II Livello in Orthodontics

Godziny przyjęć
Pon. 14.00 - 19.00
Wt. 14.00 - 19.00
Czw. 14.00 - 19.00
Pt. 9.00 - 14.00
Wybrane soboty 9-14

Kamila Sobczyk
lekarz dentysta,
dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Godziny przyjęć
Wybrane soboty