Zdjęcia pantomograficzne RTG zębów – Kielce

Współcześnie przy wielu zabiegach dentystycznych zalecane jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego RTG. Takie procedury są stosowane np. w Centrum Ortodoncji i Stomatologii So! Smile w Kielcach. Dowiedz się, w jakim celu jest wykonywane zdjęcie pantomograficzne RTG oraz czy jest to bezpieczne dla zdrowia.

Czym jest zdjęcie pantomograficzne RTG zębów?

Zdjęcie pantomograficzne zębów nazywane jest także panoramicznym. Jest to zdjęcie rentgenowskie obszaru szczękowego twarzoczaszki. Zazwyczaj jest zlecane w przypadku:

  • konieczności wykonania leczenia kanałowego,
  • oceny zaawansowania próchnicy,
  • Leczenia implantologicznego, ortodontycznego lub protetycznego,
  • ekstrakcji zębów trzonowych, w tym mądrości.

Podsumowując, zdjęcie pantomograficzne RTG zębów jest wykonywane zawsze wtedy, kiedy zachodzi konieczność analizy stanu zębów i szczęki u pacjenta. To nowoczesne narzędzie diagnostyki obrazowej. Taką usługę można wykonać w np. Centrum Ortodoncji i Stomatologii So! Smile w Kielcach.

Czy wykonanie zdjęcia RTG zębów jest bezpieczne dla zdrowia?

Wiele osób przed wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego zębów zastanawia się, czy jest to bezpieczne dla zdrowia. Taka wątpliwość nie jest całkowicie bezzasadna, gdyż podczas pracy aparatu RTG emitowane jest promieniowanie jonizujące, które jest szkodliwe dla zdrowia. Dlatego zdjęcie RTG zębów jest wykonywane tylko na zlecenie lekarza. Warto jednak pamiętać, że wraz z rozwojem techniki opracowano aparaty, które wykazują się zmniejszoną emisją promieniowania. Co więcej, podczas wykonywania zdjęcia pacjent ma nałożone specjalne zabezpieczenie, które chroni narządy przed szkodliwymi czynnikami. Mimo tego, zdjęcie pantomograficzne nie zostanie zrobione u:

  • kobiet w ciąży, chyba że jest to niezbędne,
  • osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne,
  • chorych, którzy nie mogą utrzymać stałej pionowej pozycji,
  • dzieci do 5 roku życia.

Te wykluczenia są związane zarówno z promieniowaniem jonizującym, jak i z koniecznością utrzymania stałej pozycji podczas pracy aparatu rentgenowskiego. 

Przebieg i cena zdjęcia pantomograficznego – Kielce

Zdjęcie RTG zębów można wykonać np. w Centrum Ortodoncji i Stomatologii So! Smile w Kielcach. Sam proces nie jest długotrwały, natomiast od pacjenta jest wymagany brak jakiegokolwiek ruchu podczas pracy aparatu RTG. Zanim dojdzie do wykonania zdjęcia, należy usiąść na wyznaczonym miejscu i oprzeć twarz na specjalnych podpórkach oraz zacisnąć zęby na przeznaczonym do tego uchwycie. Specjalista poprosi pacjenta przed wykonaniem zdjęcia o zamknięcie ust oraz przełknięcie śliny. Cały proces trwa tylko kilkanaście sekund.  Osoby, które zastanawiają się, jaka jest cena zdjęcia pantomograficznego mogą sprawdzić cennik Centrum Ortodoncji i Stomatologii So! Smile w Kielcach. Koszt takiej usługi wynosi 70 zł.

Powrót

ul. Biskupa Kaczmarka 6A
25-022 Kielce

Blog

Rejestracja

Grażyna Sobczyk
lek. stom. specjalista ortodonta

Godziny przyjęć
Wt. i czw. 14.00 - 19.00
Środa 10.30 - 15.00

Kamil Sobczyk
lekarz dentysta,
Master di II Livello in Orthodontics

Godziny przyjęć
Pon. 14.00 - 19.00
Wt. 14.00 - 19.00
Czw. 14.00 - 19.00
Pt. 9.00 - 14.00
Wybrane soboty 9-14

Kamila Sobczyk
lekarz dentysta,
dyplomowany lekarz medycyny estetycznej

Godziny przyjęć
Wybrane soboty